صفحه اصلی > آموزش و پژوهش > دستورالعمل های بازرسی فنی 

دستورالعمل های بازرسی فنی


دستورالعمل های بازرسی فنی:

1) دستورالعمل آبکاری و روانکاری

 

نظر اجمالی بر نگهداری و تعمیرات شیرآلات

     تدوین یک برنامه نگهداری شیرآلات باعث افزایش کارایی و بهبود عملکرد آنها در زمان بهره برداری می شود. نگهداری و تعمیرات شیرآلات زمانی می تواند موثر باشد که بوسیله یک روانکار مناسب در فواصل منظم و مکرر انجام شود. این عمل موثر می تواند از هزاران شیری که هر سال به علت عدم سرویس مناسب تعویض می شوند جلوگیری و کارایی آنها را بیمه کند. نحوه گریسکاری بسیار اهمیت دارد.

     وجود مقدار کمی از مواد آب بندی و روانکاری مناسب در داخل بدنه شیر و یا Stem و یا تزریق مواد تازه به داخل ساقه شیر با کنترل کردن پکینگ های ساقه و یا تزریق پکینگ های جدید در صورت لزوم می تواند سالها به عمر شیر بیفزاید.

نکته: باز و بسته کردن شیر حتی بصورت جزیی و چند بار در سال از جوش خوردن موضعی آن در یک موقعیت جلوگیری می کند.

 

نکات ایمنی برای تکنسین شیرآلات

-        همیشه قبل از انجام هرگونه عملیات بر روی شیر، کاتالوگ آن شیر را مورد بررسی قرار دهید.

-        همیشه از یک پوشش مناسب (کلاه- عینک- گوشی- کفش ایمنی) در هنگام تعمیرات استفاده کنید.

-        قبل از اینکه روش های نگهداری و تعمیرات شیرآلات را که تحت فشار می باشند اجرا کنید در یک کارگاه بر روی چند شیر که تحت فشار نیستند این روش ها را امتحان کنید تا درک مناسبی از توانایی های خود و ابزارهای این کار بدست آورید. همچنین از محدودیت هایی که برای یک شیر در هنگام کار یا تحت فشار برای آن وجود دارد آگاه باشید.

-        همیشه اجازه باز و بسته کردن شیر را از سرپرست تعمیرات و بهره برداری دریافت نمایید.

-        به هیچ عنوان Body Vent شیرهای توپی را باز نکنید.

-        در هنگام رهایی گاز به جو مراقب باشید.

-        توجه داشته باشید ترکیبات هیدروکربنی و گازها قابل احتراق می باشند.

-        در هنگام تعمیرات شیرآلات صبور باشید، زیرا مشکلی که برای یک شیر پیش می آید حاصل گذشت چندین سال است و باید برای برطرف کردن آن چندین ساعت و یا چندین روز وقت صرف کرد.

-        به هیچ عنوان از نیروی اضافی برای باز و بسته کردن شیرآلات که سخت باز و بسته می شوند استفاده نکنید. در این مواقع به دنبال نشانه های خوردگی باشید و با استفاده از مواد ضد خوردگی مانند WD-40 از پایین آمدن گشتاور اطمینان حاصل کنید.

(اضافه نمودن هرگونه اهرم به دسته شیر یا Hand Wheel جهت باز و بست نمودن شیر ممنوع است).

(استفاده از روغن ترمز جهت رفع جام شیرها ممنوع می باشد).

-        شیرهایی که در حالت باز قرار دارند می توانند بصورت جزیی بسته و باز شوند، اما شیرهایی که به صورت بسته قرار دارند نباید بدون مجوز باز شوند.

-        گریس خورهای معیوب و مشکوک در اولین فرصت تعویض شوند.

-        طی زمان بندی سه ماهه یا حداکثر شش ماهه نسبت به روانکاری شیر اقدام شود.

-        پس از روانکاری، شیر را چند مرتبه باز و بسته کنید.

-        وضعیت شاخص های شیر را کنترل کنید.

-        کلیه سرویس های انجام شده مکتوب گردد.

-        وضعیت شیر از نظر نشتی و یا آب بندی ثبت شود.

-        اطلاعات موجود بر روی پلاک شیر ثبت شود.

-        موقعیت مکانی هر شیر به طور دقیق ثبت شود.

-        وظیفه و نوع عملکرد هر شیر ثبت شود.

-        نام سرویس کار و تاریخ انجام کار ثبت شود.

 

تقسیم بندی عوامل بوجود آمدن مشکلات در شیرآلات

-        عدم درک مقصود نهایی از نگهداری و تعمیر

-        صاعقه

-        مونتاژ ضعیف

-        عوامل ناشناخته

-        ساییدگی ناشی از شن

-        خطای انسانی

-        نگهداری نامناسب

-        روشهای تضمین کیفیت نامناسب

-        کمبود آموزش نیروی انسانی

-        طراحی نامناسب و مواد اولیه نامناسب

 

در چه نوع شیرهایی قابلیت استفاده از مواد آب بندی و روانکاری وجود دارد؟

     شیرهایی که به نام کلی Lubricated Valves شناخته می شوند قابلیت استفاده از انواع مواد آب بندی و روانکاری را دارا می باشند. این نوع شیرها می توانند در انواع Plug، Ball و Gate تولید می شوند.

شیرهایی که در آنها از قطعات آب بندی تفلونی و یا پلاستیکی جهت آب بندی شیر استفاده شده نیاز به مواد آب بندی و روانکاری نداشته و در اصطلاح به آنها Non-Lubricated Valves گفته می شود.

تذکر بسیار مهم:

بسیاری از شیرهای توپی هم بصورت Lubricated و هم بصورت Non-lubricated تولید می شوند.

شیرهایی که در صنعت نفت و گاز مورد بهره بردای قرار می گیرند باید از نوع Lubricated باشند. لذا ضروری است در هنگام سفارش این نوع شیرها در درخواست خرید ذکر شود: شیر مجهز به سیستم Secondary Sealing System یا Emergency Sealing System باشد. در این حالت سازنده ملزم به رعایت ایجاد قطعات تزریق مواد آب بندی و روانکاری در داخل بدنه و نیز خارج از بدنه شیر می باشد. بسیاری از سازندگان معتبر شیرهای توپی، بصورت استاندارد شیرهای خود را مجهز به سیستم آب بندی ثانویه می نمایند.

 

آشنایی با شیرهای توپی (Ball Valve)

شیرهای توپی از نظر کلی شامل یک مجرابند کروی، دو عدد نشیمنگاه (Seat) و Stem (ساقه) می باشند. مجرابند کروی 90 درجه از حالت باز به حالت بسته چرخش می کند. (عموما شیرهای توپی در جهت عقربه های ساعت بسته می شوند.)

-        Floating Ball Valve

این نوع شیرها معمولا در سایز کوچک و روی خطوط لوله کم فشار نصب می شوند. از نظر سیستم آب بندی داخلی به دلیل اینکه مجرابند فقط از بالا مهار شده است Ball با شدت حرکت سیال به سمت Seat پایین دست جریان حرکت کرده و در پایین دست جریان کار آب بندی را انجام می دهد. (Seat در این نوع شیرها ثابت است). نشتی در این شیرها اغلب به دلیل آسیب دیدن Seat Ring بوده که اغلب با تعمیر Seat Ring نشتی رفع می شود. (این شیرها قابلیت گریس کاری نداشته و درصورت نشتی امکان رفع نشت بوسیله تزریق گریس نمی باشد).

-        Trunnion Mounted Ball Valve

این نوع شیرها معمولا در سایزهای بزرگ و روی خطوط لوله پرفشار نصب می شوند. از نظر سیستم آب بندی داخلی به دلیل اینکه مجرابند هم از بالا و هم از پایین مهار شده است Ball ثابت و  Seat بالا دست جریان با فشار جریان سیال به مجرابند می چسبد و در اصطلاح کار آّب بندی در بالا دست جریان صورت می گیرد.

علت تعبیه مجرای گریس کاری روی شیرهای توپی

-        فضای بین توپی (Ball) و نشیمنگاه (Seat) مستعد جمع شدن ذرات معلق موجود در سیال می باشد که با تزریق مواد تمیز کننده شیر می توان از تجمع این ذرات و آسیب دیدن سطح مجرابند و نشیمنگاه در زمان باز و بسته کردن شیر جلوگیری کرد.

-        تزریق Lubricant فضای بین Ball و Seat را پرکرده و مانع از ورود ذرات معلق به این فضا می شود.

-        تزریق Sealant و رفع نشتی در مواقعی که شیر دچار نشتی شده است. (در زمان تزریق شیر باید در حالت بسته باشد).

دستورالعمل روانکاری و آب بندی شیرهای توپی

 شیرهای توپی عموما به دلیل آسیب دیدن Seat و یا ایجاد کانال و شیارهایی بر روی مجرابند دچار نشتی می شوند، برای رفع نشتی دستوالعمل زیر را اجرا کنید:

a)    ابتدا بوسیله Valve Cleaner شیر را شستشو دهید تا گریس های قدیمی و آلاینده های موجود در داخل شیر از بین برود. (با توجه به سابقه شیر این حلال پاک کننده 2 تا 72 ساعت باید در داخل شیر باقی بماند) پس از تزریق ماده شستشو دهنده شیر را 5 تا 6 بار باز و بسته کنید. (اگر اجازه باز و بسته کردن داشته باشید.)

b)    اکنون Body Vent شیر را با احتیاط باز کرده تا مقدار نشتی شیر را متوجه شوید. برای محاسبه مقدار نشتی شیر با توجه به سایز شیر وفشار سیال باید حدود 20 تا 60 دقیقه Body Vent را باز گذاشت تا گاز داخل بدنه شیر تخلیه شود.

c)    اگر شیر دچار نشتی جزیی باشد (شیرهای با عمق کم) می توان به کمک ماده روان کننده (Lubricant) که حاوی ذرات ریز تفلون می باشد این مشکل را برطرف کرد. بدین صورت که مقدار این ماده را محاسبه کرده تزریق کنید سپس شیر را 5 تا 6 بار باز و بسته کنید.

d)    هنگامی که شیر دچار نشتی زیاد باشد (شیارهای با عمق زیاد) شیر را بسته و Body Vent شیر را با احتیاط باز و ماده آب بندی (Sealant) را به بالا دست جریان تزریق کنید. در این حالت نیازی به باز و بسته کردن شیر نمی باشد. این کار را تا زمانی ادامه دهید که نشتی قطع شود. (خروجی Body Vent) صفر شود.

(تزریق ماده آب بند در شیرهای توپی باید در حالت کاملا بسته انجام شود، درصورت تزریق ماده آب بند در حالت باز ماده آب بند وارد جریان سیال شده و فیلم گریس روی توپی ایجاد نخواهد شد).

 

آشنایی با شیر سماوری (Plug Valve)

Plug Valve ها از نظرکلی دارای یک بدنه و مجرابند مخروطی و ساقه (Stem) می باشند. مجرابند مخروطی از حالت باز به بسته 90 درجه می چرخد.

Plug Valve ها به دلیل درصد بالای آب بندی آنها طرفداران زیادی در صنعت گاز دارند. سیستم آب بندی داخلی این نوع شیرها به صورت Metal to Metal می باشد. از نظر آب بندی و روانکاری ثانویه، کانال ها و شیارهایی در روی مجرابند تعبیه شده و به گریس خوری که روی بدنه وجود دارد متصل شده اند. از طریق این شیارها می توان مواد آب بندی و روانکاری را به داخل شیر وارد کرد.

از نظر طراحی، شیرهای plug بسیار وابسته یه مواد آب بندی و روانکاری می باشند.

Plug Valve ها به دو دسته تقسیم می شوند:

Standard Type : بیشتر از نوع Cast Iron می باشد و برای فشار عملیاتی بالا کاربرد دارد. در این نوع شیرها مخروطی مجرابند به سمت پایین می باشد.

Inverted Type : بیشتر از نوع Forged Steel می باشد و برای فشار عملیاتی بالا کاربرد دارد. در این نوع شیرها مخروطی مجرابند به سمت بالا می باشد.

شیرهای Standard Type در بحث روانکاری کاملا با شیرهای Inverted Type(Pressure Balance) متفاوت می باشند.

شیرهای Pressure Balance نباید دفن شوند(بدلیل امکان دسترسی به پیچ تنظیم مجرابند در مواقع نشتی)

Lubricated Taper Plug Valve ها شیرهایی هستند که نیاز به روانکاری دارند.

Non Lubricated Plug Valve ها دارای نشیمنگاه Solid PTFE و یا پلیمرها هستند که کار آب بندی را انجام می دهند، اما در شیرهای مورد استفاده در شرکت گاز مجرابند روی یک نشیمنگاه فلزی حرکت می کند.

در شیرهای سماوری Standard Type مجرابند داخل بدنه یک تکه (فلنجها و نشیمنگاه یکپارچه و طی یک پروسه تولید شده اند) حرکت میکند که به منظور امکان حرکت مجرابند روی آن را پوشش داده اند(ابتدا پوشش ENP و سپس پوشش PTFE) که پوشش PTFE چون َAnti-Friction می باشد کمک می کند که مجرابند راحت تر حرکت کند، در برخی مواقع بدلیل پایین بودن ضخامت این پوشش و یا عدم چسبندگی مناسب آن این پوشش دچار آسیب دیدگی میشود(PTFE با چسبندگی مطلوبی روی مجرابند ننشسته است)

شیرهای Plug ربع گرد بوده و حرکت زیادی ندارند اما سطح تماس مجرابند و نشیمنگاه زیاد می باشد که ایجاد سطح تماس مناسب و آب بند طی پروسه Lapping انجام می شود و Coating مجرابند بعد از Lapping انجام می گیرد. Coating سخت دارای سختی 60 راکول-سی می باشد و پس از آن پوشش PTFE انجام می شود.

Stem شیرهای Plug استاندارد تایپ با مجرابند بصورت یکپارچه می باشد.

آب بندی Stem با Packing تراکم پذیر و یا O-Ring انجام می شود، ساخت شیرهایی که آب بندی Stem آنها با Packing انجام می شود بدلیل تلورانس های بیشتر در ساخت، راحت تر بوده و به همین جهت سازندگان به تولید این نمونه شیر تمایل بیشتری دارند

شیرهایی که Stem آنها با Packing آب بندی می شود برای ایستگاه مناسب می باشند، چون بعلت استفاده از مواد تراکم پذیر بعد از مدتی مهره ها شل می شوند که نیاز به دسترسی و امکان سفت کردن مهره ها (Re-Torque) می باشد.(این مورد جزو خصوصیات اینگونه شیرها بوده و درصورت مشاهده بعنوان ایراد در ساخت مطرح نمی باشد).

شیرهایی که Stem آنها با O-Ring آب بندی می شود بعنوان شیر مدفون مناسب می باشند و می توانند در دراز مدت کار آب بندی را به راحتی انجام دهند. از آنجا که ساخت این نوع شیر نیاز به دقت بالایی دارد سازندگان تمایل چندانی به ساخت آن ندارند. بعلاوه قیمت ساخت این نوع شیر بدلیل بسته بودن تلورانس ها بالاتر می باشد.

درحال حاضر بخشی از هدررفت گاز بدلیل استفاده از شیرهای با Stem پکینگ بعنوان شیر دفنی می باشد.

در شیر Standard Type از مرکز Stem یک سوراخ جهت تزریق گریس ایجاد شده است، گریس پس از عبور از مجراهای تعبیه شده جانبی به قسمت پایین مجرابند هم هدایت و تمام سطح مجرابند را روانکاری می کند.

روی مجرابند مواد آب بندی و قطعاتی جهت متراکم کردن مواد آب بندی داریم.

در شیرهای Inverted Type(Pressure Balance) مجرابند برعکس شیرهای Standard Type می باشد(قطر بزرگ پایین و قطر کوچک بالا قرار می گیرد). برای اولین بار شرکتهای ADCO و PR این نوع شیر را به ایران وارد کردند. در این شیرها مجرابند و Stem یکپارچه نیستند و برای انتقال قدرت از Stem به مجرابند از یک کوپلینگ استفاده می شود. این شیرها گشتاور کمتری نیاز دارند و بوسیله پیچ تنظیم زیرین میتوان مجرابند را جابجا و نشتی را رفع نمود. برای جلوگیری از نشتی های خارجی از اطراف Stem از گریس های آب بند استفاده می شود. در بعضی از این نوع شیرها مواد آب بندی مجرابند از قسمت فوقانی و مواد آب بندی Stem از قسمت جانبی شیر تزریق می شود. در بعضی انواع دیگر از این شیرها مواد آب بندی مجرابند و Stem هردو از قسمت جانبی تزریق می شوند.

ساختار شیرهای Plug طوری است که نشتی آن با کمک مواد روانکاری رفع می شود، بنابراین گریسکاری این شیرها طی دوره های متوالی ضروری می باشد. گریسکاری این شیرها به روانکاری و پایین آمدن گشتاور درحین باز و بسته نمودن نیز کمک می کند. طراحی این شیرها به گونه ای است که مواد روانکاری می تواند در حالت های باز یا بسته بودن شیر تزریق شود اما بهتر است جهت اطمینان از عدم آسیب به درپوش زیر شیر گریس کاری در حالت کاملا باز انجام شود. به منظور تشکیل فیلم گریس روی کل سطح مجرابند باید پس از گریس کاری شیر را چند مرتبه باز و بسته کنیم. فیلم گریس فشار یکنواختی را در اطراف Port ایجاد می کند.

 

تفاوت کامپوندهای آب بندی و روانکاری با گریس های صنعتی

-        گریس های صنعتی از روغن پایه معدنی حاصل از پالایش نفت خام تولید می گردد.

-        کامپوندهای آب بندی و روانکاری از روغن های گیاهی خاص و یا مواد شیمیایی ویژه (Synthetic) تولید می شوند.

-        نتیجه: گریس های صنعتی در برابر نفت، گاز و فراورده های نفتی مقاوم نبوده و به راحتی در آنها حل می شوند. اما کامپوندهای آب بندی و روانکاری در مقابل انواع مواد نفتی مقاوم هستند.

-        گریس های صنعتی دارای چسبندگی بسیار کم به سطوح فلزی می باشند.

-        کامپوندهای آب بندی و روانکاری بسیار چسبنده بوده و خاصیت پوشش دهی دارند.

نتیجه: گریس های صنعتی در برابر شدت جریان نفت و گاز به راحتی شسته شده و از سطح جدا می شوند. ولی کامپوند های آب بندی و روانکاری در برابر جریان نفت و گاز مقاوم بوده و باعث آب بندی شیر می شوند.

-        گریس های صنعتی فقط حاوی مواد  افزودنی ضد زنگ، ضد خوردگی و تحمل فشار می باشند.

-        کامپوندهای آب بندی و روانکاری علاوه بر مواد فوق حاوی ذرات تفلون و سایر مواد پلاستیکی خاص بوده که به آنها خاصیت ترمیم سطوح آسیب دیده و افزایش خاصیت آب بندی را می دهد.

 

عوامل مهم در انتخاب کامپوندهای آب بندی و روانکاری

با توجه به تنوع کاربرد و شرایط عملیاتی انتخاب صحیح کامپوندهای آب بندی و روانکاری بسیار مهم است.

مشخصات مورد نیاز جهت سفارش گذاری گریس:

-        نوع سیال در تماس

-        نوع شیر

-        تناوب زمان گریس کاری مجدد

-        حداقل و حداکثر دمای عملیاتی

-        نوع گریس (روانکاری یا آب بندی)

-        نوع پایه گریس (سنتتیک، گیاهی یا ...)

-        نوع بسته بندی (سطلی یا استیک)

جهت سفارش گریس استیک ذکر سایز و تعداد لازم می باشد(گریس استیک کیلویی عرضه نمی شود)

نکته: عناوینی چون نام و کد گریس، برند انحصاری شرکت تولید کننده بوده و ذکر آنها فقط درصورت داشتن مجوز خرید انحصاری مجاز می باشد.

 

آشنایی با کاربردهای ماده تمیز کننده شیر Valve Cleaner

یکی از بزرگترین مشکلات بوجود آمده در شیرهایی که مدت زیادی به حال خود گذاشته شده اند خشک شدن کامپوندهای قبلی و نیز رسوب آلاینده های همراه گاز بر روی قطعات داخلی شیر می باشد.

این موارد باعث عدم تماس کامل سطوح اب بندی و افزایش گشتاور شیر و حتی قفل شدن شیر می گردد.

جهت تمیز کردن داخل شیر از این الاینده ها مجبور به استفاده از ماده تمیز کننده شیر می باشیم.

این ماده برای شیرآلاتی که بر اثر رسوب گرفتگی، خشک شدن مواد روانکاری و آب بندی قبلی، رسوبات ناشی از عبور جریان گاز یا نفت دچار گرفتگی و عدم سهولت در باز و بسته شدن، شده اند کاربرد دارد.

با تزریق این ماده توسط گریس پمپ های متداول و تزریق مواد آب بندی کلیه رسوبات مذکور حل شده و از داخل شیر خارج می شود.

ماده تمیز کننده شیر برای کلیه شیرآلات کاربرد دارد و از یک حلال ویژه با خاصیت انتخاب حلالیت تشکیل شده و بدون آسیب زدن به قطعات لاستیکی و پلاستیکی کامپوندهای خشک شده و سایر رسوبات به جا مانده را در خود حل می کند.

 

نحوه استفاه از ماده تمیز کننده شیر Valve Cleaner

-        محاسبه مقدار مورد نیاز با توجه به جداول ارائه شده برای انواع شیرآلات

-        تزریق ماده به داخل شیر

-        درصورت امکان چندین بار باز و بسته کردن شیر

-        با توجه به نوع شیر و مدت زمان کارکرد آن بین 2 تا 72 ساعت شیر را به حال خود گذاشته تا ماده تمیز کننده در تمام قسمتها نفوذ کند.

-        پس از سپری شدن زمان چندین بار شیر را باز و بسته کرده و سپس اقدام به تزریق کامپوند روانکاری و یا آب بندی می نماییم.

نکته: (جهت خارج شدن Valve Cleaner از شیر و جلوگیری از بروز خوردگی احتمالی ناشی از تماس طولانی مدت این ماده با قطعات داخلی، پس از سپری شدن مدت زمان لازم حتما گریس روانکاری یا آب بندی به داخل شیر تزریق و تنها به تزریق valve Cleaner و اطمینان از باز و بست مناسب شیر اکتفا نشود، همچنین جهت جلوگیری از آسیب به تجهیزات داخلی گریس پمپ، Valve Cleaner بیش از 8 ساعت داخل گریس پمپ نگه داشته نشود).

 

عملکرد فشارسنج در گریس پمپ ها

-        تغییرات عقربه فشارسنج بسیار وابسته به غلظت ماده روانکار و یا آب بندی می باشد.

-        همچنین هوای سرد باعث کاهش میزان تزریق می شود.

-        میزان افت عقربه فشارسنج در هنگام قطع عمل پمپاژ نشان دهنده میزان تزریق گریس به داخل شیر می باشد.

-        توجه داشته باشید با افزایش طول شیلنگ مقدار تزریق روانکار توسط پمپ کاهش می یابد.

-        حرکت فشارسنج وضعیت تزریق یا عدم تزریق گریس به داخل شیر را نشان می دهد.

 

نکات کلیدی روانکاری و آب بندی ساقه شیر

-        تا زمانی که ساقه شیر دچار نشتی نشده است به هیچ عنوان آن را گریس کاری نکنید.

-        در زمان نشتی ساقه شیر فقط از کامپوند مخصوص ساقه شیر(Slick Stick) استفاده نمایید.

-        در هنگام تزریق کامپوند ساقه شیر فشار تزریق از 3500psi تجاوز نکند.

نکته: (تزریق Valve Cleaner یا گریس روانکاری و آب بندی به Port ساقه شیر ممنوع می باشد).

 

عوامل موثر در انتخاب ماده روانکار و آب بند:

-        نوع سیال عبوری از شیر

-        دمای کاری شیر

-        نوع کاربری(صنعت مورد نظر)

-        تعداد دفعات باز و بسته کردن شیر

نکته: در جداول ارائه شده توسط تولید کنندگان شیر می بایست نوع ماده تمیز کننده، روانکار و آب بند قید شود.

 

علل نشتی شیرها:

-        مشکلات ناشی از تولید از جمله سنگ زنی و Lapping نامناسب

-        نامناسب بودن ضخامت پوشش های ENP و PTFE

(در زمان بازرسی با تزریق مقدار بیشتری گریس آب بندی آزمون های نشتی مورد قبول واقع می شود اما پس از نصب و بهر برداری از شیر مشکلات فوق باعث بروز نشتی خواهند شد).

کلیه شیرهای توپی و همچنین شیرهای سماوری Non-Lubricated که کابرد ماده آب بند بعنوان Primary Sealant نمی باشد باید شیر در زمان بازرسی و انجام آزمون نشتی بدون ماده Sealant مورد آزمایش نشتی قرار گیرد.

-        یکی دیگر از علل نشتی عدم باز و بسته نمودن شیر پس از گریس کاری و تشکیل نشدن فیلم یکنواخت گریس می باشد.

-        کافی نبودن ماده آب بندی داخل شیر که منجر به عدم تشکیل فیلم یکنواخت گریس و افت فشار ماده تزریق شده و بروز نشتی می شود.

-        آسیب دیدن مجرا بند بدلیل قرار گرفتن ذرات معلق درون سیال مابین نشیمنگاه و مجرابند.

-        شل بودن پیچ تنظیم زیر مجرابند شیرهای سماوری Inverted Type و بعضا عدم دسترسی به این پیچ بدلیل استفاده نادرست از این شیرها و مدفون نمودن آنها.

 

دستورالعمل روانکاری و آب بندی شیرهای سماوری (Plug Valve)

از عمده ترین مشکلاتی که برای این نوع شیرها بوجود می آید:

-        عدم باز و بسته شدن شیر

-        نشتی از ساقه شیر

-        نشتی داخلی

عدم باز و بسته شدن شیر

جوش خوردگی ساقه شیر و یا کمبود گریس (در شیرهای Standard Type) باعث بروز چنین مشکلی می شود. برای پیشگیری از این مشکل پیشنهاد می شود در زمان نصب ساقه شیر رزوه های آن با ماده روان کننده آغشته گردد تا از جوش خوردن رزوه ها به یکدیگر جلوگیری شود.

اما برای رفع این مشکل در هنگام مواجه شدن با آن ابتدا ماده شستشو دهنده شیر را داخل شیر تزریق کرده و بسته به شرایط شیر 2 تا 72 ساعت شیر رابه حالت خود رها کرده سپس آن را 5 تا 6 بار باز و بسته کنید و سپس ماده روان کننده و آب بند را به داخل شیر با فشار مجاز تزریق نمایید.

نشتی از ساقه شیر

از بین رفتن Packing های ساقه و یا بریده شدن قسمتی از آن باعث بروز چنین مشکلی می شود. برای رفع این مشکل اتصالی روی ساقه شیر تعبیه شده است که بوسیله این اتصال ابتدا ماده شستشو دهنده شیر را تزریق تا packing های قدیمی خارج شود، سپس ماده آب بندی ساقه شیر (Slick Stick) را در ساقه تزریق نمائید. (توجه داشته باشید فشار تزریق در ساقه شیر از 3500psi تجاوز نکند).

نشتی داخلی

کمبود گریس (در شیرهای Standard Type) و یا عدم تنظیم مناسب پیچ انتهایی (در شیرهای Inverted Type) باعث بروز چنین مشکلی می شود. برای رفع این مشکل ابتدا با استفاده از Valve Cleaner شیر را شستشو داده و سپس از گریس Sealant استفاده شود.

 

محاسبه مقدار کامپوندهای روانکاری و آب بندی

مقدار دقیق مواد آب بندی و روانکاری که باید به داخل شیر تزریق شود به عوامل زیر بستگی دارد:

-        سایز شیر

-        نوع شیر

-        زمان تناوب گریس کاری

-        طول و حجم لوله گریس خور (در صورت دفنی بودن شیر)

نحوه محاسبه مقدار کامپوند مورد نیاز برای شیرهای Ball Valve

-        30  گرم به ازای هر اینچ شیر و برای هر طرف شیر

مثال: مقدار گریس مورد نیاز برای یک شیر 24 اینچ (گرم برای هر طرف شیر) 720=30*24 و در مجموع 1440 گرم برای دو طرف شیر

نحوه محاسبه مقدار کامپوند مورد نیاز برای شیرهای Plug Valve

-        شیر تا اندازه 4 اینچ 30 گرم به ازای هر اینچ شیر

-        شیر از اندازه 6 تا 14 اینچ 45 گرم به ازای هر اینچ شیر

-        شیر از اندهزه 14 تا 18 اینچ 75 گرم به ازای هر اینچ شیر

-        شیر از 18 اینچ به بالا 105 گرم به ازای هر اینچ شیر

مثال: برای شیر 12 اینچ 540=45*12 گرم برای شیر 12 اینچ

محاسبه مقدار کامپوند برای شیرهای دفنی (برای اولین مرتبه گریس کاری):

در شیرهایی که زیر زمین مدفون می شوند علاوه بر محاسبه مقدار کامپوند برای شیر باید مقدار کامپوندی که لوله رابط را پر می کند نیز محاسبه شود.

با استفاده از جدول ذیل و دانستن قطر داخلی لوله رابط می توان این محاسبه را انجام داد.

Sealant Capacity for Hoses & Riser Pipes

Use the following calculation to determine how much lubricant/ sealant you need to get the job done right, the first time!

Valve Capacity + Hose Capacity + Riser Capacity = Total Quantity Required

 

Ex.: 1/4 " ID * 18" sealant hose = 1.5 foot sealant hose * 0.5 ounces = 0.75 ounces hose capacity

1/4" inside diameter hose requires approximately 0.5 ounces per foot

Ex.: 3/8 " ID * 60" sealant hose = 5 foot sealant hose * 1.3 ounces = 6. 5 ounces hose capacity

3/8" inside diameter hose requires approximately 1.3 ounces per foot

Ex.: 1/2 " ID * 160" sealant hose = 10 foot sealant hose * 2 ounces = 20 ounces hose capacity

Ex.: 1/2 " ID * 8 foot* risers * 2.0 ounces * 2 riser pipes = 32 ounces riser pipe capacity

1/2" inside diameter hose requires approximately 2 ounces per foot

Ex.: 3/4 " ID * 160" sealant hose = 10 foot sealant hose * 4 ounces = 40 ounces

3/4" inside diameter hose requires approximately 4 ounces per foot

*One foot equals 12 inches or 30 cm. One ounce equals 28 grams or 0.03kg.

 

 

 

2) دستورالعمل نگهداری و تعمیرات گرمکن گاز آب واسط در ایستگاههای تقلیل فشار گاز

هدف دستورالعمل :

-       پیاده سازی روش فنی استاندارد برای استفاده بهینه از گرمکن ، افزایش طول عمر ، افزایش کارایی گرمکن ، کاهش تعمیرات اتفاقی گرمکن و افزایش ایمنی گرمکن .

-       اجرای دستورالعمل تعمیرات عمومی بر اساس یک روش یکسان در جهت انجام صحیح تعمیرات تخصصی گرمکن .

دامنه کاربرد : اجرای این دستورالعمل در وظائف مجموعه های بهره برداری و تعمیراتِ گازرسانی ، ابزار دقیقِ بهره برداری و بازرسی فنی میباشد و بخش های دیگر شامل واحد کالا و خدمات طرحها را نیز به صورت غیر مستقیم در بر می گیرد .

تاریخ اولین ویرایش : مهرماه 1393

محل نگهداری سند : دفتر بهره برداری و تعمیراتِ ناحیه گازرسانی ، تعمیراتِ ابزار دقیق ناحیه ، بازرسی فنی و کنترل کیفی .

تجهیزات مورد نیاز :

ابزار مکانیکال ، ماشینهای تعمیراتی ، ابزار اندازه گیری ، ابزار بازرسی فنی ، دستگاه ضخامت سنج لوله و ورق فولادی ، دستگاه ضخامت سنج پوشش ، ابزار  اندازه گیری خوردگی ، ابزار بازرسی جوش ، دستگاه معاینه داخلی تجهیزات (بروسکوپ Bore scope ) ، کاغذ PH متر، دستگاه گازسنج و نشت یابی ، گریس های آب بندی و روانکاری و ابزار سرویس شیر .

فصل اول :نگهداری و تعمیرات عمومی گرمکن :

در یک نگاه کلی عملیات نگهداری و تعمیرات گرمکن با پیش بینی در جهت اقدامات پیشگیرانه ؛ اصلاحی و یا اقدامات سریع در شرایط بحرانی تنظیم و به اجراء گذاشته می شود . این دستورالعمل به روال نمودار (1) در زیر این هدف را دنبال می نماید .

نمودار 1

فهرست برنامه های نمودار1 : A : بازدیدهای عمومی ؛ B : کنترل نقاط بحرانی ؛ C : نگهداری و تعمیرات ؛ D : بازرسی خوردگی؛ E : نشت یابی ؛  F : بازدیدهای موردی مستمر نگهداری ؛  G :  اقدامات اولیه پسین از سرویس دهی ؛ H : بازرسی فنی ؛ I : اقدامات پیشین از راه اندازی مجدد ؛ C1,D1,E1  : اجرای مراحل C,D,E به صورت موضعی و بنا به ضرورت .

 

 

نمودار1

 


1-1-     نقاط بازدید :

به طور کلی عملیات نگهداری و تعمیرات گرمکنِ در حال سرویس  در دو شکل عملیات برنامه ای جاری (روتین)  بلندمدت و کوتاه مدت و همچنین عملیات غیر برنامه ای (غیر روتین) یا اضطراری اجرا می شود .در هر دو شکل از عملیات نگهداری و تعمیرات ، هدف از بازدیدها  در این فرآیند ، کنترل و ارزیابی وضعیت عملکردی گرمکن و قطعات مختلف داخلی آن در قالب چک لیست های مشخص  برای ادامه سرویس دهی مستمر و ایمنِ گرمکن می باشد .

     بازدیدهای صورت پذیرفته در عملیات نگهداری و تعمیرات گرمکن ، بنا به شرایط عملیاتی و بیشتر در زمان کارکرد عملیاتی و سرویس دهی گرمکن صورت می پذیرد . این بازدیدها می تواند در زمان های دلخواه یا در فو اصل سرکشیِ مسئول نگهداری ایستگاه و گروه تعمیرات و ابزار دقیق از ایستگاه صورت پذیرفته و این فواصل به صورت مشخص از طرف مسئول بهره برداری و تعمیرات ناحیه گازرسانی قابل تعریف می باشد .

 

جدول 1- تعیین وضعیت انجام بازدیدها در شرایط مختلف عملیاتی گرمکن

نوع عملیات

وضعیت گرمکن

دوره زمانی

بازدیدهای عمومی

کنترل نقاط بحرانی

بازرسی خوردگی

بازدیدهای موردی مستمر

بازرسی فنی

نگهداری و تعمیرات عمومی گرمکن

زمان سرویس دهی گرمکن

برنامه ای بلندمدت

تکمیلی

تکمیلی

موردی

-

موردی

برنامه ای کوتاه مدت

تکمیلی

تکمیلی

-

-

-

غیربرنامه ای- اضطراری

موردی

تکمیلی

موردی

-

موردی

زمان خارج از سرویس دهی گرمکن

برنامه ای مستمر

-

-

-

تکمیلی

-

برنامه ای - مقطعی

تکمیلی

تکمیلی

تکمیلی

-

تکمیلی

 

 

 

 بسته به نوع عملیات فرآیندی و عملکرد هر کدام از تجهیزات  ، یک گرمکن برای تعریف نقاط بازدید به بخشهای زیر تقسیم می شود :

-       بدنه Shell

-       کویل  Coil

-       خط سوخت  Fuel Line

-       بخش احتراق Combustion Section  

-       ابزار دقیق Instrumentation

دسته بندی مذکور به جهت تعیین نقاط بازدید گروهی و مرتبط به یکدیگر اهمیت دارد . نقاط بازدید عمومی در شرایط مختلفی از سرویس دهی گرمکن و همچنین با در نظر گرفتن نوع عملیات نگهداری وتعمیرات چه برنامه ای وچه غیر برنامه ای در جداول بعدی ارائه شده است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول 2- نقاط بازدید گرمکن برای برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات عمومی

ردیف

دسته اصلی

متعلقات

بازدید و کنترل شود

اهمیت priority*

1

مجموعه بدنه shell

پوسته

·        سالم بودن : آببندی پوشش آلومینیومی روی عایق آب بندی نیم کپ های طرفین پوسته عایق حرارتی رنگ آمیزی بدنه و پایه استحکام نرده بان و گیره ها نقاط جوشکاری شده

·        کنترل : نشتی گاز در محفظه داخلی نشتی آب از بدنه به بیرون از پوسته یا به داخل آتشخوار نشتی از نقاط آب بندی و بین پیچ و مهره های کپ های جانبی

·        ضخامت سنجی و تغییرات ضخامت در پوسته   خوردگی در نقاط داخلی و خارجی پوسته --بررسی رسوبات روی بدنه داخلی

D

 

 

 

 

 

A

 

 

 

 

B

 

 

اتصالات

·        سالم بودن پیج و مهره ها اتصالات رزوه ای به بدنه نقاط جوش

C

مخزن آبگیری

·        سالم بودن : دریچه بالایی مخزن آبگیری- آببندی بودن دریچه با بدنه .

·        عدم وجود گاز در زیر دریچه

D

 

 

A

مسیر تخلیه

·        سالم بودن عملکرد شیر تخلیه سرویس کاری شیر فلنج کور روی شیر آببندی شیر و اتصالات آن عایق کاری حرارتی شیر و مسیر آن   نقاط جوش

B

آب

·        ارتفاع آب در محدوده مجاز باشد .

·        کیفیت آب در محدوده مجاز باشد

A

A

2

کویل coil

لوله های کویل

·        ضخامت سنجی و تغییرات ضخامت لوله ها خوردگی در تمامی نقاط لوله ها-بررسی رسوبات روی تیوبها -  نقاط جوش

·        عدم نشتی روی کویل

·        عایق حرارتی مسیر برگشتی از گرمکن به ایستگاه (و مسیر رفت )

A

 

 

A

 

C

اتصالات و فلنجها

·        ضخامت سنجی و تغییرات ضخامت در اتصالات سالم بودن واشر آببندی نقاط جوش به بدنه پیچ و مهره ها

·        عدم نشتی روی اتصالات

A

 

 

 

A

شیرها

·        سالم بودن عملکرد شیرهای ورودی و خروجی گاز سرویس کاری به موقع شیرها عدم نشتی از شیرها .

C

نگهدارنده کویل

·        سالم بودن نگهدارنده عدم تغییر شکل نگهدارنده خوردگی روی نگهدارنده نقاط جوش

 

D

3

خط سوخت fuel line

لوله و اتصالات

·        ضخامت سنجی و تغییرات ضخامت در لوله مسیر سوخت رنگ آمیزی مسیر سوخت (به استثناء قسمت داخل بدنه)-عدم نشتی از لوله و اتصالات بررسی خوردگی در لوله شناور در آب گرمکن  

·        عایق حرارتی مسیر سوخت از ایستگاه

A

 

 

 

 

D

شیرها

·        سالم بودن عملکرد شیرها سرویس کاری شیرها عدم نشتی از شیرها

B

شیرهای قطع جریان

·        سالم بودن عملکرد شیرها سرویس کاری شیرها عدم نشتی از شیرها

A

فیلتر گاز

·        تعویض فیلتر المنت و تمیزکاری منظم عدم نشتی از فیلتر

A

نقاط جوش

·        بررسی نقاط جوش و کنترل نشتی در آن نقاط -

C

4

بخش احتراق combustion section

مشعل و شمعک

·        سالم بودن مشعل و شمعک تنظیم بودن شعله ها در رنگ و شکل آن تنظیم بودن هوای احتراق

B

جرقه زن

·        درستی عملکرد جرقه زن و محل نصب آن

B

دیتکتور شعله

·        درستی عملکرد دیتکتور شعله  و محل نصب آن

A

محفظه هوای ورودی

·        سالم بودن دریچه محفظه هوای ورودی سالم بودن فیلتر هوای ورودی به محفظه

D

لوله آتشخوار

·        ضخامت سنجی و تغییرات ضخامت لوله آتشخوار خوردگی روی سطح داخلی و بیرونی لوله آتشخوار نشتی آب از لوله آتش خوار به داخل محفظه احتراق

C

دودکش

·        نصب مسیر دودکش در جای خود سالم بودن نگهدارنده ها- خوردگی در داخل دودکش رنگ آمیزی باز بودن مسیر تخلیه آب زیر زانویی دودکش باز بودن مسیر دودکش

C

5

مجموعه ابزار دقیق instrumentation

ارتفاع سنج آب

·        سالم بودن ارتفاع سنج آب (لول میتر ) و نشان دهنده ارتفاع آب gauge glass سرویس شیرهای سوزنی نشانگر ارتفاع تمیزکاری قطعات کالیبراسیون ارتفاع سنج

A

فشارسنج و دماسنج

·        سالم بودن کارکرد فشار سنج و دماسنج ها کالیبراسیون ها و الصاق برچسب ها شارژ گلیسیرین یا روغن سیلیکون در گیج ها خوانا بودن صفحه نمایش آنها -

A

کنترلر دمای آب

·        سالم بودن عملکرد کنترلر کالیبراسیون کنترلر -

A

تجهیزات برق اضطراری

·        سالم بودن برق اضطراری عملکرد سرویس دهی یرق اضطراری بازدیدهاو سرویس های دوره ای انباره و تجهیزات الکترونیک

A

درجه بندی اهمیت نقاط بازدید بر اساس A بالاترین اهمیت می باشد .

 

1-2-     دوره های زمانی نگهداری  :

در اجرای عملیات نگهداری و تعمیراتِ برنامه ای  یا روتین به صورت کلی بازه های زمانی به صورت دوره های کوتاه مدت و دوره های بلند مدت تعریف می شود که بسته به هر حالت کیفیت و شرح کار عملیات نگهداری و تعمیرات گرمکن نیز متفاوت و متمایز خواهد بود .

دوره زمانی کوتاه مدتِ برنامه ای نگهداری  : این بازه زمانی در هر دو  شرایط عملیاتی سرویس دهی و یا خارج از سرویس دهی گرمکن قابل تعریف می باشد  . در دوره های زمانی مذکور نقاط و یا تجهیزاتی بیشتر مورد بازدید و کنترل قرار می گیرد که مستقیما در عملیاتِ فرآیندی گرمکن دخالت داشته اند .

دوره های زمانی بلند مدتِ برنامه ای نگهداری : در این دوره های زمانی اجرای دستورالعمل های بازرسی فنی از گرمکن و یا تعمیرات اساسی گرمکن مورد نظر خواهد بود . ارزیابی میزان خوردگی روی سطوح داخلی و خارجی از بدنه و لوله های کویل ، لوله خط سوخت و آتش خوار ، همچنین تمیزکاری داخلی گرمکن ، تعمیرات اساسی مکانیکال ، اندازه گیری میزان بازدهی و عملکرد گرمکن در این برنامه ها قرار دارد .

شرایط بحرانی و آنی نگهداری و تعمیرات : بدون توجه به تمامی برنامه های زمانبندی شده و مدون برای نگهداری و تعمیرات گرمکن در شرایط عادی ؛ بهره برداری و تعمیرات بایستی برای شرایط اضطراری و آنی جهت تعمیرات و نگهداری شرایط نرمال گرمکن دارای اطلاعات و مهارت کافی و همچنین یک سری دستورالعمل های حالت اضطراری باشد . پیگیری این بخش به صورت اختصاصی و با ارائه جزئیات خارج از این دستورالعمل می باشد و بایستی در ضمائم بعدی آن آینده نگری شود .

 

 

 

جدول 3 زمانبندی عمومی دوره های زمانی نگهداری و تعمیرات عمومی گرمکن

ردیف

دوره زمانی

روزانه

هفتگی

ماهیانه

فصلی

سالیانه

پنچ ساله

1

برنامه ای-بلند مدت

-

-

-

-

*

*

2

برنامه ای- کوتاه مدت

*

*

*

-

-

-

3

برنامه ای   مستمر

*

*

-

-

-

-

4

برنامه ای - مقطعی

-

-

-

*

-

*

5

فعالیتها

کنترل نقاط بحرانی

بازدیدهای عمومی کنترل نقاط بحرانی

بازدیدهای عمومی کنترل نقاط بحرانی

بازدیدهای عمومی کنترل نقاط بحرانی- بازرسی خوردگی

بازدیدهای عمومی کنترل نقاط بحرانی-بازرسی فنی

بازدیدهای عمومی کنترل نقاط بحرانی

بازدیدهای موردی مستمر

بازدیدهای موردی مستمر

بازرسی خوردگی بازرسی فنی

 

1-3-     بازدیدهای عمومی :

تعریف :بازدیدها و یا بررسی هایی که متکی به مشاهده چشمی و یا کنترل وضعیت کیفی بخش ها و تجهیزاتی از گرمکن بدون استفاده از ابزار خاص و یا دستگاههای بازرسی فنی صورت پذیرد به عنوان بازدیدهای عمومی تلقی خواهد شد .

زمان :  بازدیدهای عمومی در عملیات نگهداری و تعمیرات غیر جاری ، در زمان سرویس دهی گرمکن و یا قبل از اولین راه اندازی سالیانه آن مفهوم بیشتری دارد هرچند که درعملیات  جاری نگهداری و تعمیرات  نیز بازدیدهای عمومی بخشی از فعالیتها را تشکیل خواهد داد  . بازدیدهای عمومی دوره زمانی مشخصی ندارد و می تواند در زمان های غیر تعریف شده در زمان بازدید گروه بهره برداری و تعمیرات و همچنین مسئول ایستگاه از تاسیسات مذکور به صورت اتفاقی جاری گردد . برای اجرای مطلوب بازدیدهای عمومی ، آموزش و کسب مهارتِ مسئول اجرای دستورالعمل ضروری و اثر بخش خواهد بود .

بخشی از عملیات نگهداری و تعمیراتِ جاری ، کوتاه مدت و یا بلند مدت نیز متشکل از همان بازدیدهای عمومی خواهد بود که به صورت تخصصی تر توسط گروههای متخصص در تعمیرات و یا بازرسی فنی انجام می شود .

1-4-     کنترل نقاط بحرانی :

نقاط بحرانی به بخش هایی اطلاق می شود که اختلال در عملکرد آنها منجر به حادثه یا حداقل افزایش ریسک خطر در گرمکن و ایستگاه تقلیل فشار خواهد شد. بهترین راه حل برای کنترل این نقاط ، بازدید تجهیزات دارای نقاط بحرانی در عملیات نگهداری و تعمیرات جاریِ کوتاه مدت می باشد . در صورت مشاهده عیوب و ایرادات در نقاط بحرانی بایستی ضمن اطلاع فوری به مدیریت بهره برداری و تعمیرات ناحیه ، اقدامات تعمیراتی را بلافاصله شروع نمود .

جدول 4- تعیین نقاط بحرانی و اقدامات لازم

ردیف

نقطه بحرانی

عیوب

اقدام تعمیراتی لازم

1

کویل

خوردگی غیرمجاز سوراخ شدن ترک عمیق- نشتی گاز از تیوبهای کویل تغییر شکل و تنش حرارتی در کویل

-گرمکن از سرویس خارج شود

-مطابق دستورالعمل بازرسی فنی تعمیرات مکانیکال کویل شروع شود .

2

ارتفاع سطح آب

پایین بودن سطح آب نوسان زیاد در ارتفاع سطح آب نیاز به افزودن آب جبرانی به صورت نامتعارف

-بررسی علل کمبود آب و احتمال نشتی آب از بدنه به بیرون یا بخش احتراق

-کنترل دائمی سطح آب در محدوده مجاز

- بازرسی از بدنه

3

فیلتر مسیر سوخت

گرفتگی بیش از حد مجاز عدم فیلتراسیون در اثر تخریب المنت

-تعویض سریع المنت فیلتر

4

نشتی گاز

نشتی از اتصالات شیرها قسمت احتراق قبل از مشعل

-ارزیابی میزان نشتی

-ارزیابی شرایط ضروری کارکرد گرمکن

-تعمیرات بر اساس دستورالعمل مربوطه یا دستورالعمل بازرسی فنی و ایمنی

5

دیتکتور شعله

جابجایی دیتکتور از محل خود قطع اتصال دیتکتور به تجهیزات کنترلی خرابی دیتکتور

-تعمیر یا تعویض دیتکتور در اسرع وقت

-تعیین بازدیدهای بیشتر از گرمکن تا اصلاح دیتکتور

6

کنترلر دما

خرابی ارتفاع سنج آب خرابی سنسور دمای آب خرابی کنترل کننده مرکزی

-رفع اشکال ابزار دقیق

-بازدیدهای مستمر از گرمکن برای پرهیز از افزایش غیر مجاز دمای آب

7

شیرهای فرآیندی و قطع جریان

بسته بودن یا نیمه باز بودن شیرها اختلال در شیرهای قطع جریان سوخت

-سرویس کاری شیر و اصلاح وضعیت

 

 

1-5-     عملیات نگهداری و تعمیرات عمومی  :

جدول5- نگهداری و تعمیرات عمومی بدنه گرمکن

ردیف

بخش

عملیات نگهداری

تعمیرات

1

عایق حرارتی

·       جلوگیری از نفوذ آب

·       جلوگیری از آسیب به پوشش

·       بازبینی نقاط کور برای احتمال نفوذ آب و گرد و غبار

·       ارزیابی اتلاف حرارتی گرمکن از عایق با دستگاه ترموگراف

·       بررسی عایق شیرهای ابزاردقیق و قطعات اندازه گیری

·       آب بندی درزها با ماستیک

·       رفع نواقص بست و پیچ ها

·       آب بندی اطراف اتصالات با ماستیک

·       جهت عایقکاری از لایه های پشم شیشه با پوشش آلومینیمی و ورقه های محافظ آلومینیمی استفاده شود و به هیچ وجه از فوم و یا مواد مشابه استفاده نشود .

2

بدنه اصلی

·       جلوگیری از تغییرات ارتفاع آب در بخش بدنه

·       جلوگیری از قرار گرفتن ارتفاع آب در زیر مخزن تزریق آب جبرانی

·       استفاده از آب دارای کیفیت مجاز

·       جلوگیری از تجمع رسوبات در کف مخزن آب در بدنه و تمیزکاری آن در زمان تخلیه و تعمیرات

·       رنگ آمیزی منظم بخشهای ظاهری بدنه

·       برای تعویض و تعمیر بدنه از ورق فولادی مطابق استاندارد IGS-M-PM-104 استفاده شود .

·       برای عملیات جوشکاری مطابق WPS در استاندارد ASME SECIX و ASME SEC VIII  استفاده شود .

·       WPS  توسط بازرسی فنی کنترل و تایید شود .

·       عملیات تعمیراتی بر مبنای استاندارد های ASME SECVIII انجام شود .

·       در صورت آلودگی نامتعارف روی سطح داخلی تمیزکاری سطوح داخلی با برس سیمی یا سندبلاست توصیه می شود .

·       رنگ آمیزی بخش های مورد نظر با رنگ های آلکیدی یا اپوکسی ها انجام شود .

3

مخزن تزریق آب

·       بررسی قطعات دریچه مخزن

·       بررسی تجهیزات ابزار دقیق نصب شده روی مخزن

·       بررسی عایق حرارتی مخزن

·       تعمیرات دریچه بازدید و واشر آب بندی آن

·       تعمیرات و سرویس کاری قطعات و اتصالات ابزار دقیق روی مخزن

4

شاسی

·       بررسی جوشها و پیچهای پایه

·       بررسی مهار گرمکن روی شاسی

·       رنگ آمیزی شاسی بنا به ضرورت

جدول 6-نگهداری و تعمیرات عمومی کویل گرمکن

ردیف

بخش

عملیات نگهداری

تعمیرات

1

مسیرهای ورودی و خروجی گاز

·       بررسی و تعمیراتِ عایق حرارتی مسیر خروجی و در صورت ضرورت مسیر  ورودی گاز نیز بررسی شود .

·       بررسی پایه و بست های نگهدارنده مسیرهای گاز ورودی و خروجی.

·       شیرهای ورودی و خروجی بررسی شود و شرایط نشتی گاز از هر نقطه ای روی شیرمورد بازبینی قرار گیرد .

·       واشرهای آب بندی بین فلنج ها مورد بررسی قرار گیرد.

·       فشار سنج های روی خط ورودی با گلیسیرین و یا روغن سیلیکون (برای مناطق بسیار سرد) پر شوند .

·       تعویض یا تعمیر بخشهای نیاز به تعمیرات عایقکاری با لایه های پشم شیشه و ورقه های آلومینیمی .

·       شیرهای روی مسیر به صورت دقیق و منظم براساس دستورالعمل های سرویس کاری شیرهای خطوط و رعایت شرایط و ضوایط ایمنی سرویس شوند .

·       تجهیزات اندازه گیری روی مسیر های مذکور کالیبره شده و برچسب کالیبراسیون با تاریخ آن روی آنها الصاق گردد .

 

2

کویل

·       از کاهش ارتفاع سطح آب به زیر حد اقل مجاز جلوگیری شود .

·       از افزایش غیر عادی و بیش از مقادیر عمومی در منطقه برای دمای آب جلوگیری شود .

·       کیفیت آب برای جلوگیری از شرایط خورنده روی کویل در محدوده مجاز کنترل شود .

·       اندازه گیری ضخامت و بازرسی از کویل در فواصل منظم انجام شود .ضخامت های دوره ها با دقت با یکدیگر مقایسه و مورد پایش قرار گیرد .

·       از رنگ زدن با هر نوع رنگ یا پوشش دادن تیوبهای کویل به هر شکل کویل اکیدا خودداری شود .

·       احتمال بروز نشتی از کویل به داخل آب در گرمکن دائما در برنامه های بازدید مورد بررسی قرار گیرد .

·       تمیزکاری کویل با دستگاه برس برقی و یا سند بلاست برای برداشتن رسوبات از روی تیوبهای کویل توصیه می شود .

·       انجام تعمیرات بر روی کویل در ازای آسیب های ناشی از خوردگی و یا آسیب های مکانیکی ؛ بایستی بر اساس دستورالعمل بازرسی فنی و در پوشش استاندارد ASME SECVIII  و IGS-M-PM-104  بوده و انجام آزمونهای غیر مخرب مثل رادیوگرافی از سرجوشها و آزمون هیدرواستاتیک مقاومت و نشتی الزامی می باشد .

 

جدول 7-نگهداری و تعمیرات عمومی خط سوخت

ردیف

بخش

عملیات نگهداری

تعمیرات

1

لوله و اتصالات

·       نگهدارنده سیستم سوخت مشعل ها سالم باشد .

·       رنگ آمیزی لوله و اتصالات به صورت منظم انجام شود  .

·       بخشی از لوله و اتصالات مورد ضخامت سنجی و تحلیل بازرسی فنی قرار گیرد .

·       تعمیرات و جوشکاری بر روی لوله و اتصالات مسیر سوخت مشعل بر مبنای مواد و دستورالعمل مورد تایید بازرسی فنی صورت می پذیرد .

2

تجهیزات ابزار دقیق

·       سرویس کاری تجهیزات بر اساس برنامه های کوتاه مدت و یا تعمیرات اساسی در برنامه های دراز مدت انجام و گزارشات عملیات صورت گرفته در پرونده گرمکن ثبت گردد .

·       رنگ آمیزی تجهیزات در برنامه های بلند مدت مد نظر قرار گیرد .

·       تعویض قطعات مستهلک شونده مثل اورینگ ها ؛ واشرها و یا دیافراگم ها در برنامه های تعمیراتی ابزار دقیق به صورت منظم و ثبت شده انجام شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول8- نگهداری و تعمیرات عمومی بخش احتراق

ردیف

بخش

عملیات نگهداری

تعمیرات

1

مشعل

·       تنظیم نسبت سوخت و هوا برای ایجاد شعله کامل و دارای فاصله مناسب از تاج مشعل باعث بهبود عملکرد مشعل و افزایش طول عمر آن خواهد شد .

·       در صورت امکان با ترموگرافی شرایط کارایی مشعل مورد اصلاح و بهبود قرار گیرد .

·       دائما سیستم جرقه زن مورد آزمایش قرار گرفته و از سلامت آن اطمینان حاصل شود .

·       تمیزکاری تاج مشعل در برنامه های دراز مدت برای بهبود حالت شعله توصیه میگردد

·       تمیزکاری شمعک در برنامه های بلند مدت انجام شود .

·       تمیزکاری و کنترل محل استقرار دیتکتور شعله در برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت انجام شود .

·       تمیزکاری فیلتر هوای ورودی به محفظه احتراق در برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت انجام شود .

·       در برنامه های دراز مدت پنج ساله تعویض کابلهای سیستم کنترل شعله انجام شود .

·       سرویس کاری و تعمیر بخش برق اضطراری به صورت منظم در برنامه بلند مدت مد نظر قرار گیرد .

2

لوله آتشخوار

·       تنظیم شعله برای پرهیز از برخورد مستقیم با لوله آتش خوار در تمامی بازدید ها مد نظر قرار گیرد .

·       در بازدیدها احتمال بروز نشتی آب به داخل لوله آتشخوار مورد بررسی قرار گیرد .ضخامت سنجی ازلوله آتشخوارتوسط بازرسی فنی انجام شود .

·       در صورت سوراخ شدن لوله آتشخوار عملیات نصب وصله و تعمیرات مطابق دستورالعمل بازرسی انجام شود .

3

دودکش

·       از باز بودن مسیر تخلیه در قسمت زیر دودکش ها برای خروج احتمالی آب اطمینان حاصل شود .

·       رنگ آمیزی دودکش ها در برنامه های دراز مدت مد نظر قرار گیرد .

·       مهار دودکش ها کنترل شود .

·       از ورود اشیاء و پرندگان با داخل دودکش و ساکن شدن آنها در آن جلوگیری شود .

·        

جدول 9-نگهداری و تعمیرات عمومی تجهیزات ابزار دقیق

ردیف

بخش

عملیات نگهداری

تعمیرات

1

اندازه گیری

·       کالیبراسیون منظم و ثبت سوابق

·       پوشش محافظتی دادن به تجهیزات در فصول خارج از سرویس بودن گرمکن

·       تزریق به موقع مایع گلیسیرین یا روغن سیلیکون(برای مناطق جغرافیایی خیلی سرد)به فشار سنجها.

·       تعویض در صورت خرابی تجهیزات مذکور

2

کنترلر

·       کالیبراسیون و آزمون عملکردی منظم

·       پوشش محافظتی تجهیزات در فصول خارج از سرویس بودن تجهیزات .

·       تعمیر و تعویض قطعات توسط واحد تعمیرات ابزار دقیق .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-6-     خوردگی :  به لحاظ وجود شرایط الکتروشیمیایی و جنس مواد و قطعات بکار رفته در گرمکن و همچنین شرایط فیزیکی دما و فشار در آن وقوع دامنه وسیعی از خوردگی  ها در قطعات داخلی آن قابل پیش بینی خواهد بود .شایع ترین خوردگی های محتمل بر اساس شرایط موجود به شرح زیر خواهد بود :

-       خوردگی یکنواخت uniform corrosion

-       خوردگی حفره ای  pitting corrosion

-       خوردگی شیاری crevice corrosion

برای معرفی هر کدام از این خوردگی ها و همچین راههای شناسایی و پیشگیری و یا اقدامات لازم برای پیشگیری از توسعه و تشدید آنها در جداول زیر آورده است .

جدول10- معرفی و شناسایی خوردگی های شایع در گرمکن

ردیف

نوع خوردگی

علائم شایع

اصلاح یا کاهش

1

خوردگی یکنواخت uniform corrosion

-وجود سطح یکنواخت و لایه نسبتا نازکی از اکسید آهن روی سطوح فولادی بدون وجود حفره های ریز قابل مشاهده .

-حذف زبری سطوح قبل از سرویس گذاری گرمکن

-جلوگیری از استرس های موضعی در بدنه و کویل در زمان ساخت

-استفاده از فولادهای مناسب و دارای ناخالصی حداقل ؛ در زمان ساخت

2

خوردگی حفره ای  pitting corrosion

-وجود حفره های عمیق  و متعدد روی قطعات

-بیشتر حفره ها دارای عمق زیاد و غیر قابل اندازه گیری می باشد .  

-بیشتر حفره ها در ساعت 9 تا 3 قرار دارد.

-وجود یون کلراید در آب بسیار محتمل است .

-در گرمکن هایی که مدت روشن بودن آن طولانی تر بوده و برای کنترل ارتفاع سطح آب آنها برنامه منظمی وجود ندارد بیشتر رخ می دهد.

-جلوگیری از نفوذ یون کلراید و اکسیژن به آب گرمکن

-استفاده " منظم و دقیق" از ممانعت کننده های خوردگی inhibitor مطابق دستورالعمل بازرسی فنی

-در صورت مشاهده این نوع خوردگی پس از بازرسی فنی از کویل اغلب منجر به تعویض بخشی یا تمامی تیوب های کویل خواهد شد .

3

خوردگی شیاری

Crevice corrosion

-وجود خوردگی های عمیق و گسترده در نقاط مختلف

-وجود رسوبات ضخیم در مناطق خوردگی

-جلوگیری از ایجاد رسوبات با کنترل کیفیت آب

-بازرسی از خوردگی های بوجود آمده و اقدام تعمیراتی متعاقب آن

-تمیزکاری سطوح از رسوبات به جا مانده از کارکرد گرمکن در زمان تعمیرات کویل پس از مشاهدات بازرسی فنی

لازم به ذکر است که در گرمکن های آب واسط با نوع فولادهای بکار رفته در آنها شرایط لازم برای ایجاد سایر خوردگی ها اعم از خوردگی گالوانیک ؛ جدایش انتخابی و بین دانه به صورت معمول وجود ندارد . معهذا تشخیص سایر خوردگی ها در گرمکن برعهده بازرس خوردگی در بازرسی فنی می باشد .

1-7-     نشت یابی :

عملیات نشت یابی از مجموعه گرمکن از این جهت که گاز پروسسی در کویل های آن فاقد بودارکننده می باشد و قابلیت ردیابی نشت از طریق انتشار بوی بودارکننده غیرعملی خواهد بود اهمیت خاصی دارد مضاعفا اینکه معمولا در منطقه ایستگاهها انتشار بودارکننده در فضای آن امکان تشخیص نشتی گاز را ناممکن خواهد ساخت . نشت یابی از طریق دستگاه گازیاب دقیق و استاندارد مورد نظر خواهد بود .

برای کشف نشتی از نقاط اتصال قطعات به خطوط مثل اتصال فلنجها ، نشتی از قطعات شیرها ، نشتی از تجهیزات و اتصالات ابزار دقیق و یا اتصالات رزوه ای می توان علاوه بر استفاده از دستگاه نشت یاب از کف صابون نیز استفاده نمود . یکی از نشتی های مهم و خطرناک ، نشتی از لوله های کویل و یا خط اصلی سوخت می باشد که بیشتر اوقات ناشی از سوراخ شدن لوله ها می باشد . در صورت بروز نشتی از کویل داخلی گرمکن ، مقادیر گاز در محفظه بالایی و محل تزریق آب جبرانی به راحتی قابل ردیابی خواهد بود . در مواقعی به دلیل نشتی قابل توجه ؛ حبابهای گاز در حال بالا آمدن در آب در زیر دریچه بالایی قابل مشاهده می باشد .

 

1-8-     نگهداری گرمکنِ خارج از عملیات سرویس دهی :

عملیات نگهداری و تعمیرات اختصاصی گرمکن در زمان خارج از سرویس دهی که به فصول گرم و عدم نیاز به گرمکن اطلاق میگردد ، در چهار فعالیت متمایز زیر صورت می پذیرد :

-       اقدامات اولیه تعمیراتی و نگهداری گرمکن متعاقب از سرویس خارج شدن آن .

-       اقدامات لازم پس از ارائه گزارش بازرسی فنی و دستورکار ارسال شده از بازرسی فنی .

-       بازدیدهای مستمرِ موردی (نقاط خاص ) از گرمکن .

-       اقدامات لازم برای آماده سازی گرمکن برای راه اندازی مجدد گرمکن  .

1-1-8- اقدامات اولیه پس از سرویس خارج شدن گرمکن به جهت حفظ شرایط مناسب مکانیکی گرمکن و ایمنی بخش سوخت بوده و جدول زیر تشریح شده است .

جدول 11- اقدامات اولیه متعاقب از سرویس خارج کردن طولانی مدت گرمکن

ردیف

عنوان فعالیت

اقدامات

1

قطع جریان گاز

·       شیرهای اصلی جریان گاز به گرمکن و مسیر سوخت بسته و قفل شوند .

·       در صورت نشتی از شیرها تعمیرات و سرویسکاری صورت پذیرد.

2

باز گذاشتن تخلیه پایین دودکش ها

·       مسیر درین زیرین دودکش ها باز باشد . این موضوع غلی الخصوص برای مناطقی که باران های فصلی محتمل باشد ضروری است .

3

کنترل سطح آب

·       سطح آب در حداکثر خود تنظیم شود . دریچه ورود آب جبرانی در محل خود و به صورت کامل با واشر زیر درب  آب بندی باشد تا از ورود ذرات گرد و خاک یا باران های فصلی جلوگیری شود .

·       ارتفاع سطح آب در ماکزیمم خود بایستی در تمامی مدت خاموش بودن گرمکن حفظ شود . در صورت نیاز به انجام بازرسی یا تعمیرات خاص از پایین آمدن ارتفاع آب جدا پرهیز گردد و یا در صورت نیاز تمامی آب داخل گرمکن تخلیه و کاملا خشک شود .

4

کنترل میزان مواد ممانعت کننده خوردگی

·       کنترل و تنظیم ممانعت کننده خوردگی به عنوان مبارز اکسیژن oxygen scavenger

5

کنترل تجهیزات برق

·       قطع اتصال خروجی برق اضطراری با تجهیزات مشعل و ابزار دقیق برای ایمنی و افزایش طول عمر دستگاه برق اضطراری.

6

فشار سنج و دماسنج ها

·       پوشش روی گیج های اندازه گیری فشار و دما با ورقه های پلاستیکی  یا مقوایی تاریک .

 

2-1-8- بازرسی فنی از گرمکن : چنانچه برمبنای دوره های بازرسی از گرمکن ، زمان بازرسی از فرا رسیده باشد با هماهنگی بخش بهره برداری و تعمیرات ، فرآیند بازرسی فنی از گرمکن مطابق دستورالعمل اجرایی بازرسی فنی در خصوص گرمکن و فرمهای مورد نظر در آن  انجام خواهد شد . بازرسی از یک گرمکن در بخشهای زیر مورد نظر می باشد  :

-       بازرسی از عملکرد سیستم سوخت و احتراق

-       بازرسی از عملکرد شیرهای فرآیندی

-       بازرسی از تجهیزات ابزار دقیق

-       بازرسی مکانیکال تجهیزات گرمکن

-       بازرسی از کیفیت آب مورد استفاده در گرمکن

-       بازرسی (دوره ای بلند مدت ) از کویل گرمکن

-       بازرسی خوردگی

3-1-8- بازدیدهای مستمرِ موردی (نقاط خاص ) از گرمکن: برخی از آسیب های جدی به گرمکن مانند پیدایش دسته ای از خوردگی های اساسی و شدید ، رسوب مواد سخت روی کویل ، بدنه و آتش خوار ، رشد مواد بیولوژیکی در آب گرمکن ، نشتی های موضعی ، ایراد در عملکرد شیرها ، ایراد در سیستم برق اضطراری ، گرفتگی دودکش و سایر عیوب مکانیکی عموما در زمان خارج از سرویس بودن گرمکن رخ داده و یا تشدید خواهند شد . هدف از بازدیدهای مستمر کشف و کنترل عوامل این اختلالات و یا عوامل تشدید کننده می باشد .

 

 

 

 

 

جدول 12- بازدیدهای مستمر

ردیف

نقاط بازدید

بازدیدهای مستمر

1

شیرها

·       بسته بودن شیرها

·       بررسی نشتی از شیرها و اتصالات مربوطه

2

تجهیزات خط سوخت

·       بررسی نشتی از تجهیزات و اتصالات آن

·       بررسی اتصالات ابزار دقیق

3

بدنه

·       بررسی نشتی آب از بدنه به بیرون

·       بررسی نشتی گاز در داخل گرمکن

·       تنظیم دریچه تزریق آب جبرانی در محل خود به صورت کامل

4

آب

·       تنظیم سطح آب در حداکثر میزان ارتفاع مجاز آن

5

دودکش

·       بازدید از دودکش برای استحکام کابل های مهار

·       بازدید از قسمت انتهای دودکش برای ورود و لانه سازی پرندگان

·       بررسی احتمال نشتی آب به داخل محفظه آتشخوار

6

تجهیزات اندازه گیری

·       بررسی پوشش تجهیزات اندازه گیری و حساس

 

4-1-8- اقدامات لازم برای آماده سازی و پیش راه اندازی گرمکن :

این بخش دارای دستورالعمل منحصر به خود می باشد . در زیر فهرستی از فعالیتهای ضروری قبل از راه اندازی فصلی گرمکن آورده شده است :

-       مسیریابی line up  و ارزیابی سلامت مسیرهای فرآیندی و سوخت گرمکن .

-       با بازدید و بررسی پرونده تعمیرات و نگهداری گرمکن ، آخرین تغییرات و عملیات تعمیراتی و مکانیکی و بازرسی های صورت پذیرفته بر اساس گزارشات موجود در آن مجدد کنترل گردد .

-       عملکرد تمامی تجهیزات شامل شیرها ، ابزار دقیق ، تجهیزات اندازه گیری ، برق ، احتراق و دودکش مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد .

-       بر اساس دستورالعمل بازرسی فنی برای کنترل کیفی آب گرمکن ، شرایط آن ارزیابی مجدد شود .

-       تمامی شیرها روی گرمکن بر اساس دستورالعمل سازنده یا بازرسی فنی مورد سرویس روانکاری و آب بندی قرار گیرد .

-       کالیبراسیون تمام تجهیزات اندازه گیری روی گرمکن کنترل شود .

-       مجموعه گرمکن نشت یابی شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل دوم- تعمیرات مکانیکال گرمکن :

در فصل اول به صورت کلی دستورالعملی برای نگهداری و تعمیرات عمومی گرمکن ها ارائه شد . لازم است تا در این فصل تعمیرات مکانیکال و تعمیرات اساس گرمکن را در کلیات خود با رویکرد ارتقاء شرایط نگهداری آن تشریح نماییم .

1-2- تعمیرات تخصصی گرمکن :

1-1-2- تعمیرات شیرها

2-1-2- تعمیرات بدنه اصلی

3-1-2- تعمیرات کویل

4-1-2- تعمیرات ابزار تجهیزات دقیق (مشخصات فنی این بخش در دست تهیه می باشد )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول 13-مشخصات فنی بدنه جهت تعمیرات تخصصی

ردیف

تعاریف

مواد

روش تعمیرات

1

·       ورق بدنه گرمکن شامل قطعاتی که با عملیات شکل دهی ؛ ماشینکاری و جوشکاری مطابق نقشه های طراحی به شکل بدنه گرمکن مونتاژ میشود.

·       پوشش رنگ بدنه جهت محافظت از خوردگی در سطوح خارجی آن

·       ورق فولادی زنگ نزن با قابلیت کاربردی در دمای بالا  مطابق استاندارد IGS-M-PM-104  و دارای مشخصات عمومی ASTM SA-36 یا معادل آن در خواص مکانیکی و شیمیایی برای بدنه و فولاد ASTM A-53  با ضخامت های اعلام شده در استاندارد برای لوله آتشخوار .

·       الکترود مصرفی بسته به روش جوشکاری E6010 ,E7018

·       رنگ مورد مصرف از نوع سیلیکات روی بر اساس فصل L استاندارد IGS-M-PM-104

·       جوشکاری عمومی به روش دستی SMAW و یا GTAW برابر استاندارد ASME SEC IX و با الزامات تکمیلی API 1104 صورت می گیرد .

·       الکترودهای مورد استفاده در روش SMAW بایستی از گروه AWS 5.1 باشد . الکترودهای رایج این گروه مناسب برای این گار E6010 می باشد .

·       در صورت استفاده از روش GTAW  و یا استفاده از الکترودهای هیدروژنی (E7018) نیاز به روش های اضافی برای آزمونهای غیر مخرب می باشد .

·       تعیین روش کار تعمیراتی و تهیه دستورالعمل بر مبنای استاندارد ASME B31.8  و ASME SEC VIII توسط بازرسی فنی و تعمیرات انجام می شود .

·       جهت انجام عملیات جوشکاری در تعمیرات نیاز به ارایه WPS  اختصاصی و تایید آن در PQR  مربوطه می باشد .

·       تمیزکاری سطوح داخلی بدنه با استفاده از روش سندبلاست یا برس برقی مناسب است .

·       تمیزکاری سطوح خارجی بدنه جهت رنگ آمیزی و پوشش ؛ با استفاده از روش سندبلاست صورت پذیرد.

·       سطح داخلی بدنه نیازی به پوشش ندارد.

 

جدول14- مشخصات فنی کویل جهت تعمیرات کویل

ردیف

تعاریف

مواد

روش تعمیرات

1

تیوبهای کویل که مطابق نقشه های مکانیکال طراحی شده توسط سازنده وظیفه انتقال حرارت از آب به گاز را در گرمکن بر عهده دارد

·       لوله فولادی بدون درز ،  زنگ نزن با قابلیت کاربردی در دمای بالا  با مشخصات

MATERIAL ASTM A106 GRB , A53 GRB , API 5L GR B ; SEAMLESS, SC80, NIGC VENDOR, MANUFACTURING AND TOLERANCE ACC BY API5L LATEST EDITION

·       اتصالات دارای مشخصات فنی به شرح :

MATERIAL ASTM A234 WPB , SC 80, NIGC VENDOR, DIMENSION AND TOLERANCE ASME B16.9

·       الکترود جوشکاری به صورت عمومی E6010, E7018

·       جنس لوله های ورودی و خروجی گاز در گرمکن نیز با مشخصات لوله کویل می باشد و ضخامت آن بر اساس محاسبات واحد مهندسی تعیین میگردد .

·       برشکاری و جوشکاری تعمیراتی برابر استاندارد ASME B31,8  و استاندارد ASME SECVIII و متعاقب دستورالعمل های بازرسی فنی و WPS   اختصاصی آن صورت پذیرد .

·       روش جوشکاری تعمیراتی عموما مبتنی بر روش دستی SMAW می باشد و لیکن در صورت استفاده از روشهای  GTAW  و یا استفاده ار الکترودهای هیدروژنی نیاز به تهیه امکانات خاص و انجام آزمونهای غیر مخرب اضافه تر می باشد .

·       عملیات تنش زدایی حرارتی بایستی بر اساس WPS مورد تایید بسته به مشخصات فنی تیوب کویل به صورت احتمالی پیش بینی شود .

·       انجام آزمون هیدرو استاتیک مقاومت و نشتی برای کویل پس از هر گونه عملیات تعمیراتی مکانیکال به صورت موکد ضروری می باشد .

·       تمیزکاری سطح خارجی لوله های کویل به روش سندبلاست یا بکارگیری برس برقی صورت پذیرد .

·       از اعمال هرگونه پوشش پلیمری بر روی لوله های کویل یا رنگ آمیزی آن خودداری شود .

 

 

جدول 15-مشخصات فنی شیرها جهت تعمیرات

ردیف

تعاریف

مواد

روش تعمیرات

1

شیرهای فرآیندی شامل شیرهای سماوری روی مسیر ورودی و خروجی به گرمکن و همچنین مسیر اصلی سوخت گرمکن

·       بدنه و مجرابند بر اساس استاندارد API6D , IGS –M-PL-002-1,2  از جنس فولادهای ریخته گری شده ASTM A216 یا فولادهای فورج ASTM A105  می باشد . سایر قطعات نیز برمبنای همان استانداردها تعیین میگردد .

·       پوشش سطح خارجی شیرها از جنس ENP و سپس PTFE می باشد و در اثر سایش با اجسام سخت آسیب می بیند .

·       گریس های مورد استفاده در شیرهای به صورت گریس های آب بند SEALANT  ؛ گریس های روانکاری LUBRICANT ؛ و گریس های چند منظوره روانکاری و آب بندی MULTIPURPOSE می باشند. استفاده از هر کدام بسته به شرایط سرویس کاری دارد .

·       برای تمیزکاری شیرهای کهنه و کارکرده ،  از شوینده داخلی شیر به نام VALVE CLEANER استفاده خواهد شد .

·       سرویس کاری شیرهای قدیمی که به دلیل کارکرد زیاد با افزایش گشتاور باز و بند همراه شده است ابتدا با VALVE CLEANER   انجام می شود .

·       برای شیرهای سماوری ابتدا بایستی از گریس آب بند در مجرابند اصلی استفاده نمود . استفاده از گریس های چند منظوره نیز مفید خواهد بود لیکن در صورتیکه شیر دارای نشتی زیادی باشد استفاده از گریس های آب بند بهتر است .

·       برای روانکاری بخش دسته می توان از تزریق گریس روانکار در محل تزریق گریس در بخش دسته شیر استفاده نمود .

·       جهت انجام سایر تعمیرات مکانیکال روی شیر ؛ از خدمات  شرکت های معتبر سازنده  و تعمیرات شیر استفاده شود .

 

 

 

 

 

 

2-2- عوامل اختلال عملکردی و اثرات متقابل :

جدول16- راهنمای علل و تاثیرات

ردیف

کاهش بازدهی و مزیت گرمکن

تشدید خوردگی قطعات فولادی داخلی

سوراخ شدن لوله های کویل گرمکن

کارکرد نامناسب کنترلر دما

استهلاک و خوردگی داخلی آتشخوار

نیاز به جبران نامتعارف آب

کارکرد نامناسب تجهیزات ابزاردقیق

احتمال از سرویس خارج شدن گرمکن

خطر آتش سوزی و انفجار

آب با کیفیت پایین

*

*

*

 

 

 

 

 

*

نشتی آب به بیرون

 

 

 

*

 

*

 

*

 

خرابی در اندازه گیری ارتفاع آب

 

*

 

*

 

 

*

*

 

پایین بودن ارتفاع آب

 

*

 

*

 

 

 

 

 

خرابی در اندازه گیری دمای آب

*

*

 

*

 

*

*

*

 

افزایش بیش از حد دمای آب

 

*

*

 

*

*

 

 

*

رسوب گذاری در داخل گرمکن

*

*

*

*

*

 

*

 

*

نشتی داخلی گاز در  آب

 

*

 

 

 

 

 

 

*

خرابی دیتکتور شعله

 

 

 

 

 

 

*

*

*

ایراد در مشعل و احتراق گاز

*

 

 

 

*

 

 

 

 

ایراد در شیرهای مسیر سوخت

 

 

 

 

 

 

*

*

*

گرفتگی فیلتر گاز مسیر سوخت

 

 

 

 

 

 

*

*

 

نشتی از تجهیزات مسیر سوخت

 

 

 

 

 

 

*

*

*

خرابی برق اضطراری

 

 

 

 

 

 

*

*

*

 

   دانلود : دستورالعمل_آب_بندی_و_روانکا.pdf           حجم فایل 430 KB