صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

مديرعامل شركت ملي گاز ايران، در نخستين كنفرانس نظام مالي در صنعت نفت:

لزوم حضور سرمایه‌گذاران در پروژه های بهینه‌سازی مصرف گاز

بايد براي تامين مالي پروژه ها بيش از اين ها به بخش خصوصي اعتماد كرده و موانع پيش روي آن ها را برداشت.

به گزارش روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، حسن منتظرتربتي، معاون وزير و مديرعامل شركت ملي گاز ايران، در نخستين كنفرانس نظام مالي در صنعت نفت كه صبح امروز ٢٦ بهمن در مجموعه كوشك وزارت نفت و باحضور بيژن نامدار زنگنه، وزير نفت، بهزاد محمدي، معاون وزير و مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي ايران و جمعي از مديران ارشد نفتي و بازارهاي سرمايه برگزار شد، با بيان اين مطلب و تبریک به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن، ضمن ارائه گزارشي مبسوط از نحوه اجرای خط لوله ششم سراسری گاز، اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به سهم قابل توجه نیروگاه‌های سیکل باز در کشور، با فرض سرمایه‌گذاری ۳۳میلیارد دلاری و همچنین اجرای طرح‌های بهینه‌سازی نیروگاهی، شاهد افزایش راندمان تولیدی خواهیم بود.

وي با بيان اين كه با اجرای پروژه‌های نیروگاهی، شاهد افزایش راندمان و به تبع آن افزایش برق تولیدی در کشور خواهیم بود، ادامه داد: این افزایش تولید با توجه به قیمت برق صادراتی، سالانه معادل 4/5 میلیارد دلار درآمد ایجاد خواهد كرد که منبعی مناسب برای باز پرداخت سرمایه‌گذاری صورت گرفته در کمتر از هشت سال خواهد بود.

تربتی در بخش ديگري از سخنان خود به معرفی پروژه‌های اولویت دار در شرکت ملی گاز ایران برای تامین منابع مالی پرداخت و یادآور شد: خط صادراتی عمان، احداث خط انتقال گاز نهم، دهم و یازدهم سراسری، توسعه فاز دوم مخزن ذخیره سازی سراجه قم، احداث فاز دوم پالایشگاه ایلام و .... از اولویت‌های مهم شرکت ملی گاز ایران برای سرمایه‌گذاری است.

معاون وزیر نفت در امور گاز به پیشنهاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری برای آینده در قالب مدلBOT اشاره و تصریح کرد: در بخش تولید و عرضه گاز می‌توان به پروژه‌های پالایشگاهی اشاره کرد که بازپرداخت این پروژه‌ها از محل منابع حاصل از تولید محصولات جانبی خواهد بود.

تربتی افزود: پروژه‌های احداث خطوط لوله و ایستگاه‌ها یک نمونه دیگر از طرح‌های بخش تولید و عرضه گاز است که بازپرداخت آن از محل منابع حاصل از جایگزینی سوخت مایع با گاز طبیعی محقق می‌شود.

مديرعامل شركت ملي گاز ايران پروژه‌های ذخیره سازی را به عنوان مورد سوم از طرح‌های بخش تولید و عرضه گاز عنوان کرد و ادامه داد: بازپرداخت این نوع پروژه‌ها از محل خرید تضمینی خدمات بهره‌برداری خواهد بود.

وی از پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف گاز در بخش نیروگاهی به عنوان یک نمونه از طرح‌های بخش مصرف یاد کرد و افزود: بازپرداخت این نوع از پروژه‌ها از محل منابع حاصل از افزایش راندمان مصرف گاز در تولید برق انجام می‌شود.

تربتی در پايان تصریح کرد: با توجه به اینکه لازم است در زمینه مدیریت مصرف گاز اقدام‌های قابل توجهی انجام شود، بنابراین حضور سرمایه‌گذاران در پروژه هاي  بهینه‌سازی مصرف گاز بسيار ضروری است.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/11/26 - ١٣:٣٠
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1783