صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

وزیر نفت در نخستين كنفرانس نظام مالي در صنعت نفت:

صنعت گاز پذیرای سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه های ذخیره سازی گاز است

بخش خصوصی در گاز می تواند در زمينه پروژه هاي ذخیره سازی گاز ورود كند.

به گزارش روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، بيژن نامدار زنگنه در نخستين كنفرانس نظام مالي در صنعت نفت كه صبح امروز ٢٦ بهمن در مجموعه كوشک وزارت نفت و باحضور حسن منتظر تربتي، معاون وزير و مديرعامل شركت ملي گاز ايران، بهزاد محمدي، معاون وزير و مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي ايران و جمعي از مديران ارشد نفتي و بازارهاي سرمايه برگزار شد، با بيان اين مطلب،و تبریک به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن،  اظهار داشت: به رغم آن كه در گاز بیشتر سرمایه گذاری ها مانند خطوط انتقال و ايستگاه هاي تقويت فشار و ... دولتی است، ولي در بخش ذخيره سازي مي توان از بخش خصوصي كمك گرفت كه البته هنوز فعال نشده است.

وي با بیان اینکه باید چرخه کار در کشور فعال شود، ادامه داد: در صنعت نفت با توجه به اینکه سالانه باید ۲۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شود، مي توان به راحتي دريافت كه  اگر این مهم محقق نشود، مشکل به سایر بخش ها منتقل خواهد شد.

زنگنه با اشاره به اینکه راه های متعددی برای ادامه حیات مالی شرکت ها وجود دارد، افزود: ما از منابع  صندوق توسعه، فاینانس خارجی ، منابع بانکی و بازار پول، اوراق مشارکت و اسلامی، فروش سهام شرکت ها .. استفاده کرده و می کنیم.

وزیر نفت تاکید کرد: اما باید از سایر روش ها نیز استفاد کنیم.

به گفته زنگنه، طرح های نیمه تمام پتروشیمی تا ۵ سال آینده بالای ۳۰ میلیارد دلار است و سرمایه گذاران قادرند سرمایه این طرح ها را تامین کنند اما اگر بتوانیم این سرمایه را از نقدینگی خرد تامین کنیم، فرصت سرمایه گذاری و توسعه صنعت نفت بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه ۱۲ میلیارد دلار طرح در پتروشیمی وجود دارد که نهایی شده اما شروع نشده است، ادامه داد: طرح های پایین دستی و میان دستی پتروشیمی نیز وجود دارد که در  مجموع فرصت سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد دلاری را در صنعت پتروشیمی به وجود می اورد.

زنگنه افزود: پتروپالایشگاه ها و پالایشگاه هایی نیز در دستور ساخت قرار دارد که تا ۲۰ میلیارد دلار قابلیت سرمایه گذاری دارند که ساخت و سرمایه گذاری آن، بیشتر توسط بخش خصوصی و نیمه خصوصی خواهد بود.

وزیر نفت تاکید کرد: در طرح های نفت که شامل اکتشاف و تولید است، انتظار نداریم شرکت های ایرانی ریسک اکتشاف را بپذیرند اما در نگهداشت و توسعه ، زمینه بالایی در نفت و گاز وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه نفت، به فناوری نیاز داریم، گفت: به دلیل تحریم ها دسترسی به فناوری پیشرفته کم شده اما دانشگاه های داخلی را تجهیز کردیم تا تولید فناوری داشته باشند.

به عقیده زنگنه، ورود شرکت های( E&P اکتشاف و تولید) دو ریسک دارد که شامل ریسک اجرا و زمانبندی و ریسک مخزن است زیرا بازپرداخت ها تابع رسیدن به اهداف تعیین شده در قرارداد است و زمانی بازپرداخت آغازمی شود که به تولید برسد.

وزیرنفت تاکید کرد: تامین مالی باید به روشی در بازار سرمایه انجام شود که قابل اجرا باشد و مردم بتوانند با چشم باز سرمایه گذاری کنند.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/11/26 - ١٣:٣٢
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1960